Przejdź do głównej treści Przejdź do wyszukiwarki
Gminna Biblioteka Publiczna w Miedźnej z/s w Grzawie

STANDARDY OCHRONY MAŁOLETNICH

STANDARDY OCHRONY MAŁOLETNICH W GMINNEJ BIBLIOTECE PUBLICZNEJ        

      W MIEDŹNEJ Z/S W GRZAWIE

 

Biblioteka  wprowadza Standardy Ochrony Małoletnich w celu zapewnienia małoletnim bezpiecznego miejsca, w którym dzieci zapoznają się z kulturą i spędzają wolny czas, zorganizowanego z przestrzeganiem i poszanowaniem ich praw i godności. Pracownicy biblioteki przyjmują na siebie odpowiedzialność  za promowanie odpowiednich postaw wobec dzieci, w szczególności wolnych od jakichkolwiek form przemocy i dyskryminacji.

 

I. Postanowienia ogólne

§ 1  Słownik pojęć

Ilekroć w niniejszym dokumencie mowa o:

  1. Bibliotece – należy przez to rozumieć Gminną Bibliotekę Publiczną w Miedźnej                                                                              z/s w Grzawie
  2. Dyrektorze – należy przez to rozumieć dyrektora Gminnej Biblioteki Publicznej  w Miedźnej z/s w Grzawie
  3.  Personelu – należy przez to rozumieć osobę zatrudnioną na podstawie umowy  o pracę, umowy cywilnoprawnej  a także wolontariusza i stażystę.
  4. Małoletnim – należy przez to rozumieć każdą osobę do ukończenia 18. roku życia.
  5. Opiekunie – należy przez to rozumieć osobę uprawnioną do reprezentacji małoletniego, w szczególności jego rodzica lub opiekuna prawnego. W myśl niniejszego dokumentu opiekunem jest również rodzic zastępczy.
  6. Zgodzie rodzica małoletniego – należy przez to rozumieć oznacza zgodę co najmniej jednego z rodziców/opiekunów prawnych. Jednak w przypadku braku porozumienia między rodzicami małoletniego należy poinformować rodziców o konieczności rozstrzygnięcia sprawy przez sąd rodzinny.
  7. Krzywdzeniu dziecka - należy przez to rozumieć popełnienie czynu

 zabronionego lub czynu karalnego na szkodę małoletniego przez jakąkolwiek osobę, w tym  członka personelu Biblioteki lub zagrożenie dobra dziecka, w tym jego zaniedbywanie.

  1. Osobie odpowiedzialnej za stosowanie i monitorowanie Standardów Ochrony Małoletnich - należy przez to rozumieć wyznaczonego przez Dyrekcję Biblioteki członka/członków personelu sprawujących nadzór nad realizacją Standardów Ochrony Małoletnich w Bibliotece.
  2. Danych  osobowych dziecka- należy przez to rozumieć wszelkie informacje umożliwiające identyfikację dziecka

 

 

 

 

II. Zasady bezpiecznej rekrutacji

 

  1. Każdy pracownik/współpracownik przed dopuszczeniem do realizacji obowiązków podlega weryfikacji w sposób określony w zasadach rekrutacji (załącznik nr 1).
  2. Poza wykonaniem obowiązków określonych w procedurze rekrutacji Biblioteka dokonuje każdego roku sprawdzenia figurowania pracownika/współpracownika w Rejestrze.
  3. W przypadku korzystania z usług podmiotów trzecich celem organizowania zajęć dla dzieci Biblioteka wymaga, aby podmiot ten zaakceptował niniejszy dokument i zobowiązał się (w tym własnych pracowników i współpracowników delegowanych do wykonywania zadań na rzecz biblioteki) do przestrzegania jego zapisów, w szczególności weryfikował niekaralność pracowników podejmujących się działań z dziećmi.

 

III. Zasady bezpiecznych relacji personelu Gminnej Biblioteki Publicznej w Miedźnej                     z/s w Grzawie z dziećmi

§ 2 Zasady relacji  personelu Biblioteki z małoletnimi

- Naczelną zasadą wszystkich czynności podejmowanych przez personel jest działanie dla dobra dziecka i w jego najlepszym interesie.

- Personel zobowiązany jest do utrzymywania profesjonalnej relacji z dziećmi i każdorazowego rozważenia, czy reakcja, komunikat bądź działanie wobec dziecka są adekwatne do sytuacji, bezpieczne, uzasadnione i sprawiedliwe wobec innych dzieci.

- Personel traktuje dziecko z szacunkiem oraz uwzględnia jego godność i potrzeby.                   

- Niedopuszczalne jest stosowanie przemocy wobec dziecka w jakiejkolwiek formie.

- Personel działa w ramach obowiązującego prawa, przepisów wewnętrznych Biblioteki oraz swoich kompetencji.

- Zasady bezpiecznych relacji personelu z dziećmi obowiązują wszystkich pracowników, współpracowników, stażystów i wolontariuszy a także każdą dorosłą osobę mającą kontakt z dziećmi znajdującymi się pod opieką Biblioteki, jeśli kontakt ten odbywa się za zgodą Biblioteki i/lub na jej terenie. Znajomość i zaakceptowanie zasad są potwierdzone podpisaniem oświadczenia.

 

§ 3 Zasady komunikacji między pracownikiem a małoletnim

 

-  Komunikacja między pracownikiem a małoletnim powinna prowadzona z zachowaniem  cierpliwości i szacunku.

 

-  Odpowiedzi i informacje  udzielane dzieciom powinne być adekwatne do ich wieku i danej sytuacji.

- Personelowi nie wolno zawstydzać, upokarzać, lekceważyć i obrażać dziecka.

 

- Personelowi nie wolno krzyczeć na dziecko w sytuacji innej niż wynikająca z bezpieczeństwa dziecka lub innych dzieci.

 

§ 4 Prawo do prywatności małoletniego

 

- Personelowi nie wolno  ujawniać informacji wrażliwych dotyczących dziecka wobec osób nieuprawnionych, w tym wobec innych dzieci. Obejmuje to wizerunek dziecka, informacje o jego/jej sytuacji rodzinnej, ekonomicznej, medycznej, opiekuńczej i prawnej.

 

- Podejmując decyzje dotyczące dziecka, należy je o tym poinformować i starać się brać pod uwagę jego oczekiwania.

 

- Należy szanować prawo dziecka do prywatności. Jeśli konieczne jest odstąpienie od zasady poufności, aby chronić dziecko, należy mu to wyjaśnić najszybciej jak to możliwe.

 

§ 5 Zakaz stosowania wobec małoletniego zachowań niedozwolonych

 

- W obecności dzieci zabronione są jakiekolwiek  niestosowne zachowania. Obejmuje to używanie wulgarnych słów, gestów i żartów, czynienie obraźliwych uwag, nawiązywanie w wypowiedziach do aktywności bądź atrakcyjności seksualnej oraz wykorzystywanie wobec dziecka relacji władzy lub przewagi fizycznej (zastraszanie, przymuszanie, groźby).

 

- Personelowi nie wolno proponować dzieciom alkoholu, wyrobów tytoniowych ani nielegalnych substancji, jak również używać ich w obecności dzieci.

 

- Personelowi nie wolno nawiązywać z dzieckiem jakichkolwiek relacji romantycznych lub seksualnych ani składać mu propozycji o nieodpowiednim charakterze. Obejmuje to także seksualne komentarze, żarty, gesty oraz udostępnianie dzieciom treści erotycznych i pornograficznych bez względu na ich formę.

 

-  Wszystkie ryzykowne sytuacje, które obejmują zauroczenie dziecka przez członka personelu lub członka personelu przez dziecko, muszą być raportowane Dyrektorowi. Jeśli personel jest ich świadkiem powinien reagować stanowczo, ale z wyczuciem, aby zachować godność osób zainteresowanych.

- Personelowi nie wolno utrwalać wizerunku dziecka (filmowanie, nagrywanie głosu, fotografowanie) dla potrzeb prywatnych. Dotyczy to także umożliwienia osobom trzecim utrwalenia wizerunków dzieci, jeśli Biblioteka nie wyraziła na to zgody i nie uzyskała zgód rodziców/opiekunów prawnych oraz samych dzieci.

§ 6 Zasady równego traktowania

 

- Należy doceniać i szanować wkład dzieci w podejmowane działania, aktywnie je angażować

 

- Personel traktuje dzieci równo bez względu na ich płeć, orientację seksualną, sprawność/niepełnosprawność, status społeczny, etniczny, kulturowy, religijny i światopogląd.

 

§ 7 Zasady kontaktu fizycznego  z małoletnimi

 

     - Dopuszczalny jest kontakt personelu z małoletnim, który jest stosowny i spełnia zasady 

       bezpiecznego kontaktu: jest odpowiedzią na potrzeby małoletniego w danym momencie,                                                

       uwzględnia wiek małoletniego, etap rozwojowy, płeć, kontekst kulturowy i sytuacyjny. 

 

    - Każde przemocowe działanie wobec dziecka jest niedopuszczalne.

 

- Personelowi nie wolno bić, szturchać, popychać ani w jakikolwiek sposób naruszać                                  

  integralności fizycznej dziecka.

 

    - Personel nie może dotykać dziecka w sposób, który może być uznany za nieprzyzwoity lub niestosowny.

 

     - Personel nie może angażować się w takie aktywności jak łaskotanie, udawane walki z dziećmi czy brutalne zabawy fizyczne.

 

                    - W sytuacjach wymagających czynności pielęgnacyjnych i higienicznych wobec dziecka,                                                 

  personel unika innego niż niezbędny kontaktu fizycznego z dzieckiem.

 

§ 8  Zasady utrzymywania kontaktów poza Biblioteką

- Kontakt personelu z dziećmi powinien odbywać się wyłącznie w godzinach pracy i dotyczyć celów mieszczących się w zakresie jego obowiązków.

 

- Personelowi nie wolno zapraszać dzieci do swojego miejsca zamieszkania ani spotykać się z   nimi poza godzinami pracy. Obejmuje to także kontakty z dziećmi poprzez prywatne kanały komunikacji (prywatny telefon, e-mail, komunikatory, profile w mediach społecznościowych). Jeśli zachodzi taka konieczność, właściwą formą komunikacji z dziećmi i ich rodzicami/ opiekunami poza godzinami pracy są kanały służbowe (e-mail, telefon służbowy).

 

- Utrzymywanie relacji towarzyskich lub rodzinnych (jeśli dzieci i rodzice/opiekunowie dzieci                                  

  są osobami bliskimi wobec członka personelu) wymaga zachowania poufności wszystkich   informacji dotyczących innych dzieci, ich rodziców/opiekunów.

 

IV. Zasady bezpiecznego korzystania z Internetu w Bibliotece

 

§ 9 Organizacja sieci w Bibliotece i bezpieczeństwo w sieci

- Biblioteka, zapewnia dzieciom dostęp do Internetu i podejmuje działania zabezpieczające

dzieci przed dostępem do treści, które mogą stanowić zagrożenie dla ich

prawidłowego rozwoju, a także edukuje dzieci, w jaki sposób bezpiecznie korzystać z

  •  

 

- Na terenie biblioteki dostęp dzieci do Internetu możliwy jest wyłącznie pod nadzorem personelu– na przeznaczonych do tego komputerach, znajdujących się na terenie biblioteki.

 

- Wyznaczony personel jest zobowiązany informować małoletnich o zasadach bezpiecznego korzystania z Internetu oraz czuwać nad ich bezpieczeństwem podczas korzystania z Internetu.

 

- Personel odpowiedzialny za dostęp do Internetu w porozumieniu z Dyrektorem zabezpiecza sieć przed niebezpiecznymi treściami, poprzez instalacje i aktualizację odpowiedniego oprogramowania.

 

- Personel odpowiedzialny za Internet raz w miesiącu sprawdza, czy na komputerach nie znajdują się niebezpieczne treści oraz w miarę możliwości stara się ustalić, kto korzystał z komputera w czasie, gdy treści te zostały tam zapisane.

 

- Gdy zostanie ustalone dziecko, które korzystało z komputera w chwili zamieszczenia na nim niebezpiecznych treści, należy w przyjazny sposób przeprowadzić z nim rozmowę edukacyjną o zasadach bezpiecznego korzystania z Internetu i o szkodliwości takich treści.

 

V. Rozpoznawanie i reagowanie na czynniki ryzyka krzywdzenia dzieci

§ 10 Obowiązki pracowników

 

- Personel Biblioteki posiada wiedzę i w ramach wykonywanych obowiązków zwraca uwagę na czynniki ryzyka i symptomy krzywdzenia małoletnich.

 

   - W przypadku zidentyfikowania czynników ryzyka personel Biblioteki podejmuje rozmowę z opiekunami, przekazując informacje na temat dostępnej oferty wsparcia i motywując ich do szukania dla siebie pomocy.

 

  - Personel monitoruje sytuację i dobrostan małoletniego.

 

  -  Personel zna i stosuje zasady bezpiecznych relacji personel–dziecko i dziecko–dziecko ustalone w Bibliotece.

 

  - Rekrutacja personelu odbywa się zgodnie z zasadami bezpiecznej rekrutacji personelu.

 

 

§ 11 Kwalifikacja zagrożeń

 

- Zagrożenie bezpieczeństwa dzieci może przybierać różne formy, z wykorzystaniem różnych sposobów kontaktu i komunikowania.  

- Na potrzeby niniejszego dokumentu przyjęto następującą kwalifikację zagrożenia bezpieczeństwa dzieci:

  1. popełniono przestępstwo na szkodę dziecka (np. wykorzystanie seksualne, znęcanie się nad dzieckiem); 
  2. doszło do innej formy krzywdzenia, niebędącej przestępstwem, takiej jak np. krzyk, kary fizyczne, poniżanie; 
  3. doszło do zaniedbania potrzeb życiowych dziecka (np. związanych z żywieniem, higieną czy zdrowiem). 

- Na potrzeby niniejszego dokumentu wyróżniono procedury interwencji w przypadku podejrzenia działania na szkodę dziecka przez: 

                a/ osoby dorosłe / pracowników, inne osoby/

                       b/ innego małoletniego

 

§ 12 Zgłaszanie nieodpowiednich zachowań

 

- W przypadku podjęcia przez personel podejrzenia, że dziecko jest krzywdzone, pracownik ma obowiązek sporządzenia notatki służbowej i przekazania uzyskanej informacji dyrekcji. Notatka może mieć formę pisemną lub mailową.  Podejrzenie krzywdzenia dziecka może zgłosić każdy członek personelu, niezależnie od miejsca w strukturze organizacyjnej biblioteki i typu umowy łączącej go z biblioteką.

 

- Interwencja prowadzona jest przez dyrektora biblioteki, który może wyznaczyć na stałe do tego zadania inną osobę.

 

- W przypadku zgłoszenia krzywdzenia ze strony osoby odpowiedzialnej za interwencję, interwencję prowadzi inna, wyznaczona osoba.

 

- Do udziału w interwencji można poprosić specjalistów, w szczególności psychologów i pedagogów, celem skorzystania z ich pomocy przy rozmowie z małoletnim o trudnych doświadczeniach.

 

- Dyrektor informuje rodziców/opiekunów o obowiązku zgłoszenia podejrzenia krzywdzonego małoletniego do odpowiedniej instytucji /prokuratora, policja, sąd rodzinno-opiekuńczy lub najbliższy ośrodek pomocy społecznej/

 

- Z przebiegu każdej interwencji sporządza się kartę interwencji.

 

 

 

 

§ 13 Zagrożenie życia i zdrowia małoletniego

 

 

- W przypadku podejrzenia, że życie dziecka jest zagrożone lub grozi mu ciężki uszczerbek na zdrowiu, należy niezwłocznie poinformować odpowiednie służby (policja, pogotowie ratunkowe), dzwoniąc pod numer 112 lub 998 (pogotowie). 

 

- Poinformowania służb dokonuje pracownik, który pierwszy powziął informację o zagrożeniu i następnie wypełnia kartę interwencji. 

 

 - Z przebiegu każdej interwencji sporządza się kartę interwencji, której wzór stanowi załącznik nr 3. do niniejszych Standardów.

 

§ 13 Krzywdzenie małoletniego przez osobę dorosłą

       

       - W przypadku gdy zgłoszono krzywdzenie małoletniego dyrektor przeprowadza rozmo-

          wę z małoletnim i innymi osobami mającymi lub mogącymi mieć wiedzę o zdarzeniu

          i sytuacji osobistej /rodzinnej, zdrowotnej/ małoletniego, w szczególności z jego

          rodzicami/opiekunami. Dyrektor stara się ustalić przebieg zdarzenia oraz wpływ zda-

          rzenia na zdrowie psychiczne i fizyczne małoletniego. Ustalenia spisywane są na karcie

          interwencji.

 

       - Dyrektor biblioteki organizuje spotkanie/a z opiekunami dziecka, którym przekazuje                                                                                  

        informacje o zdarzeniu oraz o możliwości skorzystania ze specjalistycznego wsparcia,                                                                    

        w tym u innych organizacji lub służb.  

 

       - W przypadku, gdy wobec małoletniego popełniono przestępstwo dyrektor sporządza

         zawiadomienie o możliwości popełnienia przestępstwa i przekazuje je do właściwej

         miejscowo policji lub prokuratury.

 

- W przypadku gdy zgłoszono krzywdzenie małoletniego przez pracownika lub współpracownika osoba ta zostaje natychmiast odsunięta od wszelkich form kontaktu  z dziećmi (nie tylko dzieckiem pokrzywdzonym) do czasu wyjaśnienia sprawy.   

 

    - W przypadku krzywdzenia dziecka, w szczególności gdy doszło do dyskryminacji lub                                     

      naruszenia godności dziecka, należy rozważyć rozwiązanie stosunku prawnego z osobą,                                       

      która dopuściła się  krzywdzenia

 

- Jeżeli pracownik lub współpracownik który dopuścił się krzywdzenia, nie jest bezpośrednio zatrudniony przez bibliotekę, lecz przez podmiot trzeci, wówczas należy zarekomendować zakaz wstępu tej osoby na teren biblioteki, a w razie potrzeby rozwiązać umowę z instytucją współpracującą.   

 

    - Wszystkie osoby, które w związku z wykonywaniem obowiązków służbowych posiadły                                    

     informację o krzywdzeniu małoletniego lub informacje z tym związane, są zobowiązane do                          

     zachowania tajemnicy, wyłączając informacje przekazywane uprawnionym instytucjom w                               

     ramach działań interwencyjnych

  

§ 14 Krzywdzenie rówieśnicze

 

- W bibliotece obowiązuje kodeks bezpiecznych relacji dziecko – dziecko, z którym zapoznawane jest każde dziecko zapisujące się do biblioteki lub na zajęcia oferowane przez bibliotekę.

 

- W przypadku podejrzenia krzywdzenia dziecka przez inne dziecko uczęszczające do biblioteki (np. na zajęciach grupowych) dyrekcja przeprowadza rozmowę z dzieckiem podejrzewanym o krzywdzeniem oraz jego opiekunami, a także oddzielnie z dzieckiem poddawanym krzywdzeniu i jego opiekunami. Ponadto należy porozmawiać z innymi osobami mającymi wiedzę o zdarzeniu.

 

- W trakcie rozmów należy dążyć do ustalenia przebiegu zdarzenia. Ustalenia są spisywane na karcie interwencji (załącznik nr 3).  Dla dziecka krzywdzącego oraz krzywdzonego sporządza się oddzielne karty interwencji.  

 

- Dyrektor organizuje spotkanie/a z opiekunami dziecka krzywdzonego, którym przekazuje informacje o zdarzeniu oraz o możliwości skorzystania ze specjalistycznego wsparcia.

 

- Jeżeli osobą podejrzewaną o krzywdzenie jest dziecko w wieku od 13 do 17 lat, a jego zachowanie stanowi czyn karalny, należy ponadto poinformować właściwy miejscowo sąd rodzinny lub policję poprzez pisemne zawiadomienie. 

 

- Jeżeli osobą podejrzewaną o krzywdzenie jest dziecko powyżej lat 17, a jego zachowanie stanowi przestępstwo, wówczas należy poinformować właściwą miejscowo jednostkę policji lub prokuratury poprzez pisemne zawiadomienie.

 

 

VI Monitoring stosowania standardów

§ 14.

  1. Dyrektor biblioteki wyznacza osoby odpowiedzialne za stosowanie i monitorowanie stosowania Standardów, o czym informuje pozostałych pracowników.
  2. Osoby, o których mowa w punkcie poprzedzającym, są odpowiedzialne za monitorowanie realizacji Standardów, za reagowanie na sygnały naruszenia Standardów oraz za proponowanie zmian w Standardach.  
  3. Osoby, o których mowa w pkt. 1 niniejszego paragrafu, przeprowadzają wśród pracowników Biblioteki, raz na 24 miesiące, ankietę monitorującą poziom realizacji Standardów. Wzór ankiety stanowi załącznik nr 7 do niniejszego dokumentu.  
  4. W ankiecie pracownicy mogą proponować zmiany Standardów oraz wskazywać naruszenia Standardów w Bibliotece. 
  5. Osoby, o których mowa w pkt. 1 niniejszego paragrafu, dokonują opracowania wypełnionych przez pracowników ankiet. Sporządzają na tej podstawie raport z monitoringu, który następnie przekazują dyrektorowi Biblioteki.  
  6. Dyrektor Biblioteki wprowadza do Standardów niezbędne zmiany i ogłasza pracownikom nowe brzmienie Standardów.  

 

VII  Przepisy końcowe

 

§ 15.

 

  1. Standardy wchodzą w życie z dniem ich ogłoszenia.  Ogłoszenie następuje w sposób przyjęty w Bibliotece.
  2. Standardy obowiązują wszystkich pracowników i współpracowników Biblioteki, niezależnie od obywatelstwa, jak i szczebla zatrudnienia.
  3. Na stronie internetowej Biblioteki, a także w jej pomieszczeniach fizycznych udostępniona jest również wersja tego dokumentu opracowana w formie skróconej dla dzieci.

 

ZAŁĄCZNIKI:

										

Załącznik nr 7

Utworzono dnia 13.08.2024, 15:36

Załącznik nr 7

Załącznik nr 6

Utworzono dnia 13.08.2024, 15:35

Załącznik nr 6

Załącznik nr 5

Utworzono dnia 13.08.2024, 15:35

Załącznik nr 5

Załącznik nr 4

Utworzono dnia 13.08.2024, 15:34

Załącznik nr 4

Załącznik nr 3

Utworzono dnia 13.08.2024, 15:34

Załącznik nr 3

Załącznik nr 2

Utworzono dnia 13.08.2024, 15:34

Załącznik nr 2

Załącznik nr 1

Utworzono dnia 13.08.2024, 15:33

Załącznik nr 1

Kalendarz

Rok wcześniej Miesiąc wcześniej
Wrzesień 2024
Miesiąc później Rok później
Pon Wt Śr Czw Pt Sb Nie
26 27 28 29 30 31 1
2 3 4 5 6 7 8
9 10 11 12 13 14 15
16 17 18 19 20 21 22
23 24 25 26 27 28 29
30 1 2 3 4 5 6

Imieniny